Suho oko
Suhoća je osjećaj u očima koji neki ljudi imaju povremeno,a neki stalno . Povremeno,kad čovjek umoran,ostaje budan do kasno u noć,a na to nije navikao,spava mu se (mala djeca trljaju oči kad su pospana)i u još drugih situacija. Najčešće to nije nikakva bolest. Primjera radi,kasno u noć oči se sklapaju i čovjek osjeća da su mu veoma suhe,što je sasvim razumljivo ako pođemo od poznate činjenice da se noću normalno suze ne luče . Lijek je odmor i dovoljno spavanje . Dakle,mnogi nadražji oka mogu da poremjete kvašenje oka,pa i ako suza ima dovoljno,javlja se utisak suhoće u očima. Ali sve je ovo povremeno. Stalno suhe oči su naravno posljedica nedovoljnog vlaženja. kvašenja oka i to jesu bolesne oči.
Oko ostaje suho,neovlaženo iz mnogo razloga,ali je sve suhe oči moguće svrstati u dviije grupe. Ili se stvara nedovoljno suza ili se oko prekomjerno suši. Prvi uzrok suhog oka – nedovoljno suza je mnogo češći od onog drugog. Kako je manjak suza pretežno ženska bolest,često se od bolesnica čuje izjava ¨Tačno,mnogo sam u životu plakala,pa su mi suze presuđšile¨. Ma koliko tužno i logično to zvučilo , ipak nije tačno. Najčešći razlog nedostatka suza je hronični reumatizam sitnih zglobova koji češće pogađa žene nego muškarce. Naime,reumatsko oboljenje ne znači da su bolesni samo zglobovi. Poremećeno je još štošta drugo u organizmu ukljičjuće i oči. I kao što je za očekivati,oči kao najosjetljivije u organizmu prve reaguju i obole,tačnije mnogo prije nego što se javljaju znaci reumatizma na zglobovima. Pored reumatizma,kao najčešćeg,postoje još i drugi razlozi za nedostatak suza. To su razne povrede oka,na prvom mjestu opekotine,oboljenje koje uništava suzne žljezde,razna trovanja,itd.
Simptomi suhog oka su veoma mnogobrojni i različiti. Osjećaj suhoće u očima,grebanje,crvene oči i crveni kapci su najčešći znaci suhog oka .
Ova bolest se lako prepozna kada je sasvim razvijena,tačnije izražena u potpunosti. U početku se suho oko teško razlikuje od hroničnog konjunktivitisa,pa se često tako i liječi,što je veoma,veoma loše. Naime lijekovi za hronični konjunktiovitisi su štetni za suho oko,tako da prije nego što pacijent suhog oka dobije lijekove,neophodno je iskoristiti sve dijagnostičke tehnike i pretrage i utvrditi da li se zaista radi ili ne radi o suhom oku.
Često su, nažalost,greške u dijagnostici suhog oka. Zbog stalnih upornih žalbi,stezanja očiju,savijanja vrata,nervoznih trzaja i još mnogo toga što bolesnici sa suhim okom ponekad prikažu sa svom očnom ljekaru,oni se upućuju neurologu ili čak psihijatru.
Nedostatak suza u oku ne znači samo nedovoljno vode,odnosno tečnosti već i nedostatak sastojaka u suzama koji su neophodni za održavanje metabolizma oka i zaštitu oka od infekcije. Drugim riječima, suhe oči su neotpornije na napad mikroorganizama,tako da su infekcije kod bolesnika sa suhim očima češće nego kod zravih osoba.
liječenje suhog oka bazira se na ukapavanju u oko vještačkih suza.
Postoji bezbroj preparata vještačkih suza i gelova za suho oko. Sam pacijent će uz pomoć i savjet svog ljekara nači za sebeb one vještačke suze koje mu najbolje odgovaraju .
Postoje i operacije koje trajno riješavaju probleme suhog oka,ali se one mogu primijeniti samo na manjem broju oboljelih i to onih sa teškim oblicima suhoga oka .
Discover more from Oftalmolog
Subscribe to get the latest posts sent to your email.